دیافراگم چیست و در دوربین مداربسته چه کاربردی دارد؟

دیافراگم

دیافراگم چیست و در دوربین مداربسته چه کاربردی دارد؟

دیافراگم یک لغت با ریشه فرانسوی است به معنای دریچه که نقش مهمی را در کیفیت تصاویر ایفا میکند. در این مقاله به معرفی دیافراگم در دوربین های مداربسته و مشخصات آن می پردازیم:

 

 

دیافراگم دوربین مداربسته
دیافراگم چه تاثیری بر کیفیت تصویر دارد؟

 

دیافراگم در لغت به معنای دریچه و ریشه فرانسوی دارد. این محفظه یا دریچه وظیفه تنظیم مقدار نور عبوری از لنز دوربین مداربسته را دارد. در هنگام اختراع این قطعه، مخترعین از ساختار چشم انسان در عنبیه، ایده لازم را گرفته و موفق به ساخت آن شده اند.

وقتی نور با وسعتها و شدت های متفاوت به سطح Image Sensor می تابد، خود پردازنده تصویر به تنهایی نمی تواند میزان شدت نور ورودی را تنظیم کند در نتیجه تصویر وضوع و شفافیت خود را از دست می دهد. با استفاده از دیافراگم این شدت های متفاوت نوری به راحتی قابل کنترل خواهد بود. در صورت وجود نور زیاد، دریچه دیافراگم کوچک می شود و در صورت کم شدن شدت نور، دریچه دیافراگم باز شده و به این ترتیب میزان نور ورودی تنظیم خواهد شد.

این مطلب حتما برای شما مفید است:  تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه (IP)، مزایا و معایب
دیافراگم
دیافراگم

 

وقتی میزان شدت نور ورودی به یک پردازنده تصویر کم و زیاد شود بر روی میزان فوکوس یک دوربین مداربسته نیز بسیار تأثیرگذار است. وقتی دیافراگم باز می شود تا نور بیشتری عبور کند، میزان فاصله جهت فوکوس دوربین کمتر خواهد شد و هر قدر دریچه دیافراگم بسته تر شود و نور کمتری عبور کند، میزان فوکوس دوربین مداربسته در فاصله بیشتری صورت می پذیرد.

عملکرد دیافراگم
دیافراگم چطور کار میکند

در سیستم دوربین مداربسته با توجه به اینکه میزان نور تأثیر بسیاری در آنها دارد و نور محیط های مختلف نیز متفاوت هستند، استفاده از دیافراکم های اتوماتیک زیاد مرسوم نیست. اکثر تولید کنندگان در محصولات خود دیافراگم دوربین را در کوچکترین بازه خود قرار می دهند تا وسعت بیشتری را جهت نمایش تصویر در اختیار داشته باشند. بنابراین دوربین مداربسته با دیافراگم اتوماتیک تقریبا موجود نمی باشد. برخی دوربین های مداربسته که به دوربین های باکس معروف هستند دارای دیافراگم اتوماتیک می باشند.

این مطلب حتما برای شما مفید است:  سرعت شاتر در دوربین مداربسته یا Shutter Time یعنی چه؟

مقدار نور عبوری از دیافراگم را معمولاً همراه با مشخصه های نوری نمایش می دهند. این مشخصه را با حرف f نمایش می دهند مانند f1/4 و f1/2 نمونه هایی از دیافراگم در دوربین مداربسته می باشند.

admin
ارسال دیدگاه